Jaką czcionkę wybrać do swojej książki, spośród kilku tysięcy wzorów?


Decydując się na wydanie swojej pierwszej książki, należy zwrócić uwagę na coś, co wydaje się proste – czcionkę. Może to być niezwykle trudne zadanie, szczególnie jeśli nie masz pojęcia o typografii. Wybierasz spośród setek tysięcy czcionek i jeden dobry wybór może całkowicie odmienić wygląd Twojej książki.

Po pierwsze, musisz zdecydować czy chcesz czcionkę serifową czy bezseryfową. Seriffed czcionki są bardziej tradycyjne i mają małe ozdobne elementy na końcu szerszych linii. Czcionki bezseryfowe, takie jak Arial i Helvetica, są czymś w stylu modernistycznym i mają czysto prosty wygląd.

Kiedy wiesz już, jaki rodzaj czcionki chcesz użyć, bierzesz pod uwagę również proporcje liter – jak szeroko pisane są litery „a” lub „m” – oraz kontrast między grubościani a cienkie linie. Większość typografów twierdzi, że idzie za tym jakiś trafny wniosek: im większy kontrast między grubymi a cienkimi liniami, tym czcionka bardziej przyciąga uwagę czytelnika, daje silniejsze wrażenia estetyczne i stanowi bardziej widoczną hierarchię informacji. Kształt liter jest równie ważny – litera „o” powinna mieć przykładowo okragenne krawedzie, a litera „h” powinna mieć wypukłe krawedzie oraz zadbane pióra linii.

Pamiętaj też o dopasowaniu do nastroju Twego utworu – istotny jest tu tekst i okoliczności! W końcu, jeśli nadal nie masz żadnych pomysłów, idź do Google Fonts lub zapytaj specjalistów typograficznych!

Twórcy książek często zaskakują czytelników różniącymi się od siebie typografiami. Wybór odpowiedniej czcionki do Twojej książki może być bardzo trudnym zadaniem – zwłaszcza, gdy dysponujesz liczbą wzorów do wyboru przekraczającą kilka tysięcy! Warto jednak pamiętać, że każdy projekt graficzny wymaga odpowiedniego dopasowania czcionek do charakteru książki. W jaki sposób więc wybrać inną niż ta, którą dostarczył Twój procesor tekstu?

Przede wszystkim warto przeanalizować temat książki – jeśli jest mroczna, to zaleca się stosowanie „groteskowej” czcionki. Jeśli zaś ma ona charakter powieści obyczajowej o interaktywnym groove, bardziej pasowałaby czcionka „konstruktywna”.

Następnie warto skupić się na tego, by proporcje szerokości i cech interlinii wskazywały na swobodne tempo – stosownie do przekazu umieszczonego w książce. Samawybór czcionki oznacza szukanie proporcji tekstu i oszczERNia pola.

Dobrym pomysłem jest również opieranie się na ulubionej czcionce lub typografii. Podoba Ci się klasyczny wygląd Baskerville, albo style inspirowane amerykańskimi literami „Old-Style”? A może interesuje Cię bentonowska czcionka Gotycka? Pomyśl o najbardziej odpowiedniej stylistyce, wiadomo bowiem, że tworzenie liternictwa opiera się na potrzebach projektu i Twoje indywidualne preferencje.

Decyzja o wyborze czcionki dla Twojej książki nie jest decyzją zbyt odległą od tego, co projektanci wybierają do stron internetowych. Zgodnie z zasadami typografii czytelny wygląd jest kluczowy – dotyczy to zarówno stron internetowych, jak i książek. Istnieje bardzo duże spektrum czcionek do wyboru; liczba dostępnych czcionek może sięgnąć nawet kilku tysięcy! Wybór odpowiedniej może być trudny. Oto kilka wskazówek, które Ci pomogą:

1. Jakich opcji potrzebujesz? Utworzenie formalnego listu z punktami zaczynających się od „potrzebuję” lub „chcę”. To sprawi, że będziesz miał jasno określony cel.

2. Poproś o radę doświadczonych projektantów lub grafików. Sprawdź fora dyskusyjne, grupy na Facebooku i inne źródła informacji po to, aby poznać opinie osób doświadczonych w temacie typografii.

3. Przeczytaj, co mówią inni autorzy o swoich typograficznych wyborach dla swoich książek. Dowiedz się, które słowa kluczowe warto zastosować przy wyszukiwaniu czcionki dostosowanej do Twoich potrzeb.

Related Posts